تبلیغات
مسجد حضرت عمر فاروق (رض)روستای جوزدر - رمضان المبارکمسجد حضرت عمر فاروق (رض)روستای جوزدر

لَوْ كَانَ بَعْدِی نَبِیٌّ لَكَانَ عُمَر بْنِ الْخَطَّابِ -رواه ترمذی(اگر بعد از من پیامبری مبعوث می شد یقینا عمر بن خطاب بود.
بر امت اسلامی واجب است که از ماه مبارک رمضان:

اولا: با خوشحالی وشادی استقبال کند، زیرا ماه مبارک رمضان ماه طاعت و عبادت هست، وفرصتی برای بخشش گناهان و برکات الهی است . از رسول الله –صلی الله علیه و سلم- ثابت است که اصحابش را با فرا رسیدن ماه رمضان بشارت می داد و می فرمود: ماه رمضان پیش تان آمده است، ماه رمضان ماه مبارکی است که الله تعالی روزه اش را بر شما فرض گردانیده است، در این ماه درهای بهشت باز و دروازه های جهنم بسته خواهند شد … الی آخره» .( اخرجه احمد) پس این خوشحالی نسبت به طاعات و خیرات مضاعف این ماه، از محبت‌های الهی است.
دوم : دانستن فضایل و فواید ماه رمضان و احکام روزه .
سوم : تلاش و کوشش در طاعت و عبادت در این ماه مبارک، واصلاح کردن کردار و گفتار و زیاد کردن نیکیها وپرهیز نمودن از کارهای نا شایسته .
این ماه برای تلاوت کردن قرآن، درود، صدقات، اذکار، تسبیح و دعا کردن است. و فرصتی است برای تزکیه و اصلاح مسلمانان ازکارهای بد و ناشایسته. وهم‌چنین علاجی هست برای بیماری‌هایی روحی و جسمی، و همین طورتقویت کردن اخلاق.
چهارم:  بر همه مسلمانان لازم است که، در این ماه باید ازهمه گناهان گذشته شان توبه کنند. و حقوق همه افرادی را که برگردن دارند، به آنان بازگردانند، و از ضعف و سستی در انجام عبادت دوری نمایند . اگر مسلمان همه این موارد را رعایت کند، آن وقت است که به حقیقت سود و منفعت رمضان رسیده است. نباید رمضان تنها یک عادت باشد و هیچ تاثیری در مسلمان نداشته باشد .

فضایل ماه مبارک رمضان
ماه مبارک رمضان فضایل زیادی دارد، اگه مسلمان همه آنها را بداند باعث تشویق بیشتراو برای روزه گرفتن می شود.
ازجمله فضائل رمضان .
۱_ ماه قرآن؛ از برتری‌هایی که ماه رمضان برسایر ماه های دیگر دارد این است که درآن قرآن، کتاب جاویدان الهی، همراه با دلایل روشن برای بشریت نازل شده است.الله متعال می‌فرماید:*شهر رمضان الذی انزل فیه القرآن هدی للناس و بینات من الهدی والفرقان فمن شهد منکم الشهر فلیصمه*البقره:۱۸۵
۲_ درآن شیطان ها زندانی می‌شوند، و درهای آتش جهنم بسته، و درهای بهشت باز می شوند. همان طورکه پیامبرصلى‌الله علیه وسلم می فرماید: اذا جاء رمضان فتحت ابواب الجنه و غلقت ابواب النیران و صفدت الشیاطین.
۳_ شب قدر، در این ماه است. و آن ازهزارماه بهتر است، کسی که از آن محروم گردد گویا از همه ماه مبارک محروم مانده است. قال رسول الله صلى الله علیه وسلم: «أتاکم شهر رمضان، شهرٌ مبارک، فرض الله علیکم صیامه، تفتح فیه أبواب السماء، وتُغلق فیه أبواب الجحیم، وتُغَلُّ فیه مردة الشیاطین، لله فیه لیلةٌ خیرٌ من ألف شهر، من حُرِمَ خیرَها فقد حُرِم» رواه أحمد، والنسائی ، وغیرهما، وهو حدیث صحیح.
۴_ روزه داردراین ماه با روزه اش معفرت الهی را به دست می اورد.همان طور که پیامبرصلى‌الله علیه وسلم می فرماید:من صام رمضان ایمانا واحتسابا غفر له ماتقدم من ذنبه.
ترجمه: کسی که رمضان را با ایمان خالص روزه گرفت، واجر وپاداشش را فقط از خداوند خواست، خداوند از گناهان پیشین او درمی گذرد .
۵_ رسول الله صلى‌الله علیه وسلم خبر دادند که خداوند متعال درهرشب از رمضان انسان‌هایی را از آتش سوزان جهنم رهایی می بخشد .
۶_ برای روزه دارهنگام افطارش دعایی است که رد نمی شود .
۷_فرشتگان برای روزه دار تاوقتی که افطار می کند استغفار می کنند .
۸_ پیامبرصلی الله علیه وسلم می فرمایند: عمره در رمضان مساوی با ثواب حج است .
۹- بوی دهن روزه دار در نزد خداوند متعال خوشبوتر است از بوی مسک .
۱۰_ خداوند جهنمیان را در تمام شب های رمضان از آتش جهنم می رهاند .
۱۱_ اجر و پاداش روزه خیلی زیاد است در این دنیا، و خداوند آن‌ها را گذاشته برای روز قیامت .پیامبر صلى‌الله علیه وسلم می فرمایند:قال الله عز وجل: کل عمل ابن ادم له الا الصوم فانه لی وانا اجزی به.*رواه البخاری ومسلم* هر کار ابن آدم برای خودش است مگر روزه، که آن برای من است ومن جزا وپاداشش را می دهم .
۱۲_ روزه گرفتن، پرهیز کردن از اعمال و اخلاق بد، ونجاتی از آتش جهنم در روز قیامت است.  پیامبر صلى‌الله علیه وسلم می فرماید: الصیام جنه وحصن حصین من النار.رواه احمد والبیهقی وهو حدیث حسن.
۱۳_ روزه گرفتن در راه خدا صاحبش را از آتش جهنم دور می کند . پیامبر صلى‌الله علیه وسلم می فرماید: «ما من عبد یصوم یوماً فی سبیل الله إلا باعد الله بذلک وجهه عن النار سبعین خریفاً*رواه البخاری ومسلم*
فرموده رسول اکرم – صلى الله علیه وسلم- است که: (هر کسی که فقط بخاطر خداوند روزه می گیرد خداوند آتش جهنم را از او ۷۰ سال دور می سازد ..
۱۴_ روزه گرفتن مسلمان را به راه خدا می آورد، به این دلیل است که روزه داربیش‌ترخدا را یاد می کند، و قرآن می‌خواند، صدقه می‌دهد وبه دیگران خوبی می کند .
۱۵_ روزه، درروز قیامت برای مسلمان شفاعت می کند. پیامبر می فرماید: الصیام و القران یشفعان للعبد یقول الصیام:ای ربی منعته الطعام و الشهوه فشفعنی فیه.ویقول القران منعته النوم باللیل فشفعنی فیه قال:فیشفعان.*رواه احمد و غیره*حدیث صحیح.
۱۶_تاریخ اسلام ماه رمضان را مترادف با پیروزیهای چشمگیروفتوحات بزرگ می‌داند. زیرا خداوند متعال در این ماه مسلمانان را درخیلی جاها پیروزکرده است . مثل جنگ بدرکه در سال*۲*هجری بود و *فتح مکه* که در سال *۸*هجری بود. جنگ *تبوک*در سال*۹*هجری بود.
۱۷_ درماه رمضان یاد می گیریم که گرسنگان چه حالی دارند. واز آن‌جا که این ماه، ماه مواسات و هم‌دردی با فقرا، نیازمندان و گرسنگان است . مسلمانان ثروتمند به یاری آن‌ها می شتابند.
فواید ماه رمضان
۱_ فواید دینی
الف؛ روزه سپری است در برابر گناه وآتش جهنم.

ب- کاهش شهوت

ج- شفاعت کننده است در روز قیامت.

د- انسان را به خیر و طاعت دعوت می‌کند .
۲_ فواید روحی
انسان را بر صبر، شکیبایی وکنترل نفس تشویق میکند.

نفس انسان در ماه مبارک رمضان به واسطه روزه، خود را به پرهیزکردن عادت می‌دهد، واطاعت کردن را یاد می‌گیرد .
۳_ فواید اجتماعی
الف- جامعه مسلمان را از شر و فساد حفظ  می‌کند

ب- عاطفه و ترحم وخوبی کردن را به انسان ها یاد می‌دهد .
۴_ فواید سلامتی
پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه وسلم در همین رابطه فرموده اند: «صوموا تصحوا»؛ روزه بگیرید تا سالم بمانید. و نیز در روایات بسیاری پیشوایان گرامی اسلام فرموده اند: معده انسان محل بیماریهای اوست، و پرهیز از غذا درمان آن است. روده ومعده را سالم نگه میدارد، وچاقی را کنترل می کند، و حالت نفس را تنظیم می کند، وبدن انسان را از مدفوع و سپرده ها پاک می کند .نوشته شده در یکشنبه 23 تیر 1392 ساعت 12:33 ب.ظ توسط محمدشریف بلوچ نظرات |


آخرین مطالب
» ختم قرآن سال 1393
» نشریه دعوت نامه برای ضیافت الهی (pdf)
» جدول اوقات شرعی سحر و افطار ماه مبارک رمضان به افق شهرستان نیکشهر
» رمضان المبارک
» ختم بخاری در نیک شهر
» رسوال الله (صلی الله علیه وآله وسلم) بر درب خانه شما
» عید فطر مبارک
» مقام صحابه در قرآن
» عکس زیبا
» عدل وعدالت سیدنا فاروق العظم رضی الله عنه
» مطالبی در مورد شیر خدا (اسدالله غالب)سیدنا حضرت علی ابن ابیطالب (رضی الله عنه )گذاشته ام امیدوارم مورد توجه قرار گیرد.
» ادامه مطلب در مورد سیدنا علی (رضی الله عنه)
» زندگینامه سیدنا عمر فاروق(رضی الله عنه )
» اثرات ایمان به روز آخرت

Design By : RoozGozar.com