تبلیغات
مسجد حضرت عمر فاروق (رض)روستای جوزدر - رسوال الله (صلی الله علیه وآله وسلم) بر درب خانه شمامسجد حضرت عمر فاروق (رض)روستای جوزدر

لَوْ كَانَ بَعْدِی نَبِیٌّ لَكَانَ عُمَر بْنِ الْخَطَّابِ -رواه ترمذی(اگر بعد از من پیامبری مبعوث می شد یقینا عمر بن خطاب بود.

گمان کن اینک در خانه ات نشسته ای و در خیالت نیست که امروز بهترین و محبوبترین دوست تو را ملاقات می کند، درب خانه ات به صدا در می آید، می گویی کیستی؟ می گوید: من محبوب تو هستم، یقین دارم خون در رگهایت به سرعت جاری می شود، و سریعا خود را به درب خانه می رسانی و اینک جلوی خانه ات رسول الله (صلی الله علیه وآله وسلم) درب می زند، چه می کنی؟

 

او از همه روساء و علما بهتر و برتر است، او بهترین فرزند حضرت آدم است، به خاطر او جبرئیل از آسمان به زمین می آمد روبروی تو قرار گرفته، چشم در چشمهایت دوخته، راستی او را چگونه ملاقات می کنی؟

 

آیا به سرعت و با اشتیاق در حالی که اشک شوق بر چشمانت جاری است، با تبسم و شادان و سربلند او را ملاقات می کنی یا شرمنده و خجل پشت درب جرات نمی کنی درب را باز کنی و نمی توانی به چشمان مبارک او نگاه کنی به خاطر این که با سنت هایش مخالفت کردی، دستورات او را در زندگی ات پیاده نکردی، هدیه او را قبول نکردی، در را باز نمی کنی و به اتاقت می روی تا فیلم ها و نوارهای موسیقی را جمع کنی و جایشان قرآن مجید را قرار می دهی، با عکس های زنان رقاصه و بی حجاب روی دیوار چه می کنی، آیا آن ها را به همان حال باقی می گذاری و رسول خدا (صلی الله علیه وآله وسلم) را به خانه ات دعوت می کنی؟ آیا پاکت سیگارت را پنهان نمی کنی؟ با ظرف شراب، منقل و بساط تریاک چه می کنی؟

 

اما خواهرم، تو چه می کنی؟ تو چگونه رسول خدا (صلی الله علیه وآله وسلم) را به خانه ات دعوت می کنی؟ آیا با حجاب کامل شادان و خندان به پیشوای بزرگ مرد و سرور انبیاء می روی؟ آیا با افتخار به سیما و چهره مبارک او نگاه می کنی؟ آیا از دیدن پیامبر مشفق و مهربانت احساس سربلندی و سرفرازی می کنی، آیا فرزندانت را با سنت او آشنا کرده ای؟ راستی خود از روش و سنت او چه می دانی، چند بار بر او درود فرستاده ای؟ چند حق از حقوق او را ادا کردی؟ چند بار از او در مقابل دشمنانش حمایت کردی؟ یا خدا نکند شرمنده ای و سر را پایین انداختی و روی دیدن او را نداری و شتابان به دنبال چادر می گردی و یا به دنبال لباس مناسب تا بر تن کنی و به حضور او حاضر شوی، شاید هم نتوانی از شرمندگی درب را باز کنی با آرایش غلیظ و لباس تنگ چه می کنی؟ آیا با همین شکل و ظاهر می خواهی او را ملاقات کنی، راستی اصلا رسول الله (صلی الله علیه وآله وسلم) را می شناسی؟ آیا مومن هستی؟

 

 

آیا می خواهی بدانی که مومن هستی؟

 

خداوند می فرماید: قد افلح المومنون، خدایا مومنان کیانند؟ الذین هم فی صلاتهم خاشعون، آیا تو در نماز خود فروتن و خاشع هستی؟ والذین هم عن الغو معرضون، آیا تو از لغویات دوری می کنی؟ والذین هم للزکاه فاعلون، آیا تو زکات مال خود را پرداخت می کنی؟ والذین هم لاماناتهم راعون، آیا بر حفظ امانت کوشیده ای؟ والذین هم علی صلواتهم یحافظون، آیا بر نماز اهتمام داری؟

 

خداوند در سوره انفال مومنان را این گونه معرفی می کند: «مومنان کسانی هستند که چون یاد خدا شود دلهایشان بترسد و چون آیات او بر آن ها خوانده شود بر ایمانشان بیفزاید و بر پروردگار توکل می کنند، همانا نماز برپا می دارند، و از آن چه روزی دادیم انفاق می کنند آن ها هستند که حقا مومند، و برای آن ها نزد پروردگار درجات و مغفرت و روزی خوب است.»

 

تو چگونه مومنی هستی در حالی که به راحتی نمازهایت را قضا می کنی؟ و هیچ احساس ناراحتی و پشیمانی نمی کنی؟ چگونه مومن هستی در حای که از انجام منکرات و گناهان احساس شرم و حیا نمی کنی؟ چگونه مومن هستی در حالی که شهوات تو را احاطه کرده اند؟

 

مگر نمی دانی که جایگاه نماز در اسلام رفیع است، و اهمیت زیادی دارد، به منزله سر در جسم است، همانگونه که جسد بدون سر امکان پذیر نیست اسلام بدون نماز قابل تصور نیست.

 

 

فضایل و ثمرات نماز

 

1- نماز از فرایض است که خداوند عزوجل در آسمان ها در شب معراج بر رسول خدا واجب قرار داد، اما سایر فرایض و عبادات در زمین بر رسول خدا فرض شدند، این دلیل بر حرمت و شرافت نماز است.

 

2- نماز تنها رکنی است که روزانه پنج بار تکرار می شود، و در هیچ صورتی ساقط نمی شود، مگر بنا بر عذرهای شرعی چون حیض و نفاس.

 

3- نماز بهترین اعمال و برترین افعال است که نزدیک ترین صورت طاعت بنده به خداست. آن حضرت (صلی الله علیه وآله وسلم) فرمود: «بهترین اعمال، ادای نماز بر وقت آن است» (متفق علیه)

 

4- نماز ستون دین و اساس یقین و سردی چشم موحدین است، آن حضرت (صلی الله علیه وآله وسلم) فرمود: «سردی چشمان من در نماز است.»

 

5- نماز نشانه اسلام و علامت ایمان است.

خداوند می فرماید: «فَإِن تَابُواْ وَأَقَامُواْ الصَّلاَةَ وَآتَوُاْ الزَّكَاةَ فَإِخْوَانُكُمْ فِی الدِّینِ وَنُفَصِّلُ الآیَاتِ لِقَوْمٍ یَعْلَمُونَ» (سوره توبه آیه 11)

پس اگر توبه کنند و نماز برپا دارند و زکات دهند در این صورت برادران دینی شما می باشند و ما آیات خود را برای گروهی که می دانند به تفصیل بیان می کنیم.

 

6- نماز وسیله برائت از نفاق است و ذریعه صداقت و همدلی است. آن حضرت (صلی الله علیه وآله وسلم) فرمود: «کسی که به خاطر خدا چهل روز نماز را با جماعت ادا کند و تکبیر اولی را دریابد برایش دو رهایی نوشته می شود: رهایی از آتش جهنم، و رهایی از نفاق» (سنن احمد)

 

7- نماز دستور کریم بخشنده است و وصیت نبی و نشان اهل اسلام و ایمان است. خداوند می فرماید: «حَافِظُواْ عَلَى الصَّلَوَاتِ والصَّلاَةِ الْوُسْطَى وَقُومُواْ لِلّهِ قَانِتِینَ» (سوره بقره آیه 238)

بر نمازها و نماز میانه مواظبت کنید و حاضعانه برای خدا به پا خیزید.

 

 

 

محمد جمالزهی


نوشته شده در چهارشنبه 24 اسفند 1390 ساعت 02:45 ب.ظ توسط محمدشریف بلوچ نظرات |


آخرین مطالب
» ختم قرآن سال 1393
» نشریه دعوت نامه برای ضیافت الهی (pdf)
» جدول اوقات شرعی سحر و افطار ماه مبارک رمضان به افق شهرستان نیکشهر
» رمضان المبارک
» ختم بخاری در نیک شهر
» رسوال الله (صلی الله علیه وآله وسلم) بر درب خانه شما
» عید فطر مبارک
» مقام صحابه در قرآن
» عکس زیبا
» عدل وعدالت سیدنا فاروق العظم رضی الله عنه
» مطالبی در مورد شیر خدا (اسدالله غالب)سیدنا حضرت علی ابن ابیطالب (رضی الله عنه )گذاشته ام امیدوارم مورد توجه قرار گیرد.
» ادامه مطلب در مورد سیدنا علی (رضی الله عنه)
» زندگینامه سیدنا عمر فاروق(رضی الله عنه )
» اثرات ایمان به روز آخرت

Design By : RoozGozar.com